ŠTA JE POŠLO NAOPAKO?
- Šta možemo naučiti iz projekata koje smo radili po BIM principima a pošli su naopako?
- Šta su ključne greške koje neprestano ugrožavaju naše najbolje namere da koristimo BIM pri projektovanju?
Postavlja se pitanje da li je vreme potrošeno na projektima koje smo radili po BIM principima, a rezultati u prvi mah ne izgledaju onako kako smo se nadali, zaista bačeno.
U želji da poboljšamo sebe i proces projektovanja, korišćenjem BIM tehnologije, u svim etapama razvoja projekta, moguće je da smo pogrešno interpretirali ili pogrešno primenili BIM za postizanje rezultata. Bez obzira na to što ćemo na takav projekat potrošiti više vremena da dođemo do željenih rezultata, koristi koje ćemo imati su višestruke.
IZVUCIMO POUKE IZ GREŠKI !!
Postavite sebi pitanje, da li su problemi koji su nastali na projektu uopšte vezani za BIM proces, ili su nastali iz specifičnosti projekta na kojem radimo?
Da li su nastali zbog manjka veština i znanja da iz BIM procesa izvučemo maksimum?
Najveći deo problema pri BIM projektovanju nastaje zbog činjenice da se implementacija BIM standarda i procedura još uvek nije sasvim završila kod svih timova uključenih u projekat.
U nastavku teksta baviću se nekim od čestih grešaka koje se pojavljuju pri korišćenju BIM softvera.
1. LAŽNI BIM
Najveći izazov u projektovanju po BIM principima prestavlja otklanjanje ili smanjivanje takozvanog lažnog BIM-a na minimum.
Šta je „lažni BIM“?
Lažnim BIM-om nazivamo stvaranje predstave da je projekat urađen u BIM-u dok u stvarnosti to nije slučaj. Razlog za ovakvo ponašanje je pokušaj da se impresionira klijent ili prosto ispune zahtevi prihvaćeni u ugovoru.
Vrlo često se pojavljuje kod projektantskih firmi koje koriste BIM softvere sa jedinim ciljem da proizvedu 2D dokumentaciju.
Takođe, primer „lažnog BIM-a“ je i slučaj kada se projektant odlučuje da koristeći CAD softvere i druge alate uradi ceo projekat, a da na kraju pristupi izradi 3D modela. Ovakav pristup dovodi do velikih neusaglašenosti i problema. Ne treba posebno podvlačiti da je kolaboracija jako usporena ili potpuno onemogućena.
2. SOLIRANJE
Projektne organizacija očekuju da primena BIM-a u mnogome ubrza proces projektovanja pa samim tim i finansijsku dobit.
Problem nastaje kada različite delove projekta, tj. projekte različitih struka, radi više projektnih organizacija bez deljenja informacija u ranim fazama projektovanja. Arhitekte se plaše da prikažu svoje delo u ranim fazama projektovanja, dok inženjeri misle da nema smisla da počinju projektovanju dok arhitektonski dizajn ne bude finalan. Svaka strana radi na odbrani svojih pozicija i ne sarađuju u dovoljnoj meri.
Moramo znati da u BIM-procesu projektovanja ovakvo razmišljanje nije primereno. Najbolje rezultate postići će onakva organizacija projektovanja koja uključuje sve struke u BIM proces u ranim fazama pa sve do završetka projektovanja.
3. BIM EXECUTION PLAN
Pravilno korišćenje BIM softvera u projektovanju, posebno kada na projektu radi više timova, usko je povezano sa pravljenjem plana za izvođenje modela. BEP ili BIM execution plan definiše na samom početku projektovanja, načine saradnje timova, pravila povezivanja modela u jednu celinu, vremenske intervale kolaboracije i modelovanja itd.
Nepostojanje ili nepravilno tumačenje BEP dokumenta skoro sigurno dovodi do problema na projektu.
4. PREVIŠE PODATAKA
Previše podataka u modelu najčešće se dešava kao posledica loše komunikacije između učesnika na projetovanju. Osim toga što ste potrošili dodatni napor da unesete nepotrebne podatke, može se desiti da tako previše opteretite i otežate BIM model, i na taj način otežate saradnju među učesnicima.
Nedostatak informacija svakako stvara probleme ali čak i previše informacija može unostiti zabune i zastoje.
5. ZAOBILAZNE METODE
Kako svaki od BIM softvera koji postoji na tržištu ima neka ograničenja, često se dešava da pokušavamo da ta ograničenja pokušavano da zaobiđemo metodama koje nisu baš u skladu sa BIM procesima.
Problemi nastanu kada ove metode postanu previše komplikovane ili koristi od njih vide samo pojedinci na projektu.
Srećom, na internetu možete pronaći isprobane primere iz prakse sa kojima je veliki broj korisnika zadovoljan i može se desiti da među njima pronađete i neku zaobilaznu metodu koju će te moći da primenite u vašem BIM procesu.