Kupovina računara svodi se na određivanje budžeta koji ste spremni da potrošite. Načelno nikada nije isplativo kupovati ni one najskuplje ni najjeftinije, jer su najnoviji’najskuplji precenjeni kao eksluziva a najjeftiniji pak neće zadovoljiti vaše potrebe.
U sledećem tekstu neću se opredeljivati za proizvođače i modele. To će te morati sami da izaberete ali ću vam dati osnovne smernice vodilje.
Najviše vremena pri korišćenju Autodesk Revit-a koristićete jedno jezgo tako da je od najvažnije kupiti procesor koji ima višu brzinu jezgra pa čak i na uštrb broja jezgara.
Naravno pri nekim procesima kao što je na primer renderovanje Revit će koristiti takozvani „multi-threading” pa će tada broj jezgara procesora bitno uticati na brzinu rada.
Na slici vidite kako su se pri testovima pokazali neki od trenutno najbržih procesora na tržištu pa odaberite sami. U svakoj kupovini važi “koliko para, toliko muzike”.
Matična ploča je najznačajnija komponenta same radne stanice, kojoj se danas ne pridaje previše pažnje iz prostog razloga jer je manja investicija u odnosu na druge komponente, ipak od njene brzine i stabilnosti zavisi rad svih ostalih komponenti.
Ukoiko je kupljena ne adekvatna matična ploča ona će prestavljati usko grlo pa vam ni ostale komponenete neće davati pune performance.
Iako na tržištu uvek imate i ekstremno skupe matične ploče, one koje su u srednjem cenovnom rangu od oko 200e zadovoljiće u potpunosti vaše potrebe.
Obratite pažnju da matična ploča mora biti kompatibilna sa procesorom.
Pri svako dnevnom modelovanju u Revitu grafička karta će raditi na prikazu modela na ekranu. Iako zumiranje, rotiranje ili pomeranje modela može biti zahtevan proces ukoliko su modeli veliki, ipak to ni grafickoj karti starijih generacija neće predstavljati veći problem. Naravno sa bržom grafičkom kartom takozvani FPS (frejmovi u sekundi) značajno će se povećati i time omogućiti ugodniji rad.
Iako Autodesk sertifikuje samo profesionalne Nvidia Quadro ilil AMD Fire Pro graficke kartice i srednje vrednosti će zadovoljiti prosečnog korisnika. Kada se radi o renderovanju ili pravljenju video prezentacija, prethodno navedene graficke kartice će se pokazati značajno bržim.
RAM memorija(RAM)

Iako Autodesk preporučuje 16GB RAM memorije, potreba za memorijom raste kako vam raste i model na kome radite. Uzmite u obzir da REVIT ućitava kompletan model u memoriju i da takav otpakovan model zauzima približno 20 puta više prostora nego što je veličina fajla na hard disku.
Ukoliko radite na modelu koji ima 200MB u memorji on će zauzeti oko 4GB, zatim samo pokretanje Revit aplikacije zauzme oko 2GB, i ostale aplikacije na kojima radite još jedan deo memorije. Zaključak bi bio da nam je dovoljno 8GB ali bi svakako bilo bolje kupiti 16GB jer veličina modela može i da naraste.
Što se tiče brzine memorije može se reći samo jedno, što brža, koja se uklapa u budžet.
Mesto nakome držite svoje podatke kao i operativni system je od krucijalne važnosti za brzinu rada. Sa pojavom SSD diskova i smanjenjem njihovih cena tako da su postali dostupni, prestaje svaka dilema šta kupiti.
Ukoliko planirate da na jednom hard disku imate i operativni system sa svim instalacijama programa kao i modele na mojima ćete raditi preporuka je da velišina tog diska ne bude manja od 250GB.
Ukoliko pak, planirate da odvojite sistemski disk od diska na kome ćete držati modele, sistemski SSD disk može biti i manji (npr.120GB) a kako je cena običnog diska (HDD) dosta niža opredelite se za npr. 1TB dodatnog skladišnog diska.
Rad više korisnika na istom modelu uskladištenom negde na lokalnoj mreži je prednost Revita koju maksimalno treba koristiti. Nema minimalne potrebne brzine za rad na mreži ali je za udoban rad potrebno da lokalna mreža zadovolji brzinu od min 1Gbit/s Kako danas sve matične ploče dolaze sa mrežnim karticama brzine 1GBit/s osnovni problemi mogu nastati samo na kablovima ili čvornim uređajima (switch, router).